www.gjith-qka.forume.biz

www.gjith-qka.forume.biz
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hajmalia - vula e familjes sė lumtur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 29
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Hajmalia - vula e familjes sė lumtur   Thu Jan 17, 2008 10:23 amHajmalia e quajtur "Vula e familjes sė lumtur" nga i gjithė visari i pasur i simboleve magjike mbrojtėse tė urtėsisė sė fshehtė tradicionale tė Lindjes, trajtohet si njė mbretėreshė e vėretė. Disponon me njė numėr tė madh dėshmish konkrete pėr efektet ēudibėrėse qė ajo ka.

▪ Mjafton tė theksohet se kjo hajmali klasifikohet nė kategorinė e shkrimeve tė rralla, pėrmbajtja mistike e sė cilės ndėrtohet nga formulat mė tė fshehta dhe ceremonialet me ndikim veprues tė eksperiencės shekullore okulistike tė Orientit tė lashtė.

Deri te pėrmbajtja origjinale dhe burimore e hajmalisė "Vula e familjes sė lumtur", kemi arritur, falė z. Ahmet Bosniqit, gazetarit, publicistit, udhėpėrshkruesit dhe hulumtuesit tė madh tė civilizimeve tė hershme botėrore dhe njohėsi tė mirė tė urtėsive tė fshehta ezoterike, nga Sarajeva. Z. Bosniq, sa ishte nė udhėtim nėpėr shtetet e Lindjes, nė kėrkim tė materialit pėr pėrgatitjen e librit tė tij tanimė tė famshėm "Simbolet magjike dhe hajmalitė", nga njė burim i besueshėm, arrin ta sigurojė origjinalin e kėsaj hajmalie, pėr tė cilėn, nga vendasit, kishte dėgjuar shumė dėshmi pėr efektet ēudibėrės qė ajo ka tek personi ose rrethi i caktuar ku ajo mbahet.
Me t'u kthyer nė Sarajevė, gjatė muajit prill tė vitit 2000, si prezantim dhe dhuratė lexuesve, ai kėtė hajmali e boton nė revistėn prestigjioze boshnjake "NOVA ARKA".
Pas publikimit, edhe vetė mbetet i befasuar me reagimin e lexuesve? Nė redaksi arrinin me qindra letra qė dėshmonin efektin e vėrtetė ēudibėrės tė ndikimit tė saj.

Nėse me pėrpikėri u pėrmbaheni udhėzimeve tė dhėna si mė poshtė, do tė bindeni edhe vetė pėr ndikimin e vėrtetė magjik qė ajo ka.

Pa dashur tė ndėrhyjmė nė qėndrimet dhe paragjykimet tuaja mė parė tė formuluara materialiste ose religjioze, sa pėr ilustrim, desha t'ju prezentoj njė hulumtim qė kishte bėrė me lexuesit e vetė, revista gjermane me reputacion "EZOTERA". Nga ky sondazh, ajo ka ardhur nė pėrfundim se, 75 pėr qind tė gjermanėve i besojnė fuqive mrekulluese tė hajmalive dhe simboleve tjera magjike. E njėjta gjendje ėshtė edhe nė Angli, Itali dhe Francė. Me njė dekret ligjvėnės nė SHBA, mė nė fund lejohet edhe zyrtarisht pėrdorimi dhe bartja e talismanėve, amuleteve, hajmalive si dhe simboleve tjera religjioze nga ana e regrutėve ushtarakė. Sido qė tė jetė, besoj se do tė pajtohemi tė gjithė me njė konstatim se, me bartjen dhe posedimin e kėsaj hajmalie, nėse vėrtet nuk do tė kemi efekt, sė paku as nuk do tė kemi kurrfarė dėmi. Fundja, kjo ėshtė forca e besimit. Mu ashtu sikur thuhet nė Bibėl: "... u bėftė sipas besimit tuaj" (Mateu 9:29).

Historiku i hajmalisė

Rrėnjėt e para tė "Vulės sė shtėpisė sė lumtur" rrjedhin qė nga lashtėsia e hershme e historisė njerėzore dhe ato shtrihen deri te civilizimi sumer dhe babilonas, pėr tė cilėn kohė kemi edhe dėshmi materiale. Kronikat e shumta tė zbuluara nga kjo periodė tregojnė se, versionin e parė tė kėsaj hajmalie e ka shfrytėzuar mbreti i Babilonisė, HAMURABIJE (shek. XX p.e.s.), ndėrsa, pasurimi dhe begatimi i saj me elemente shtesė tė fuqisė magjike bėhet nga ana e Solomonit (h.z. Sylejmanit, 970-930 p.e.s.).

Ėshtė interesante se, nė kohėn e sundimit tė tij, nė tė gjitha hapėsirat e tempullit ku ai mė sė shumti qėdronte, ishte prezente imazhi i kėsaj hajmalie.

Me emrin "Vula e familjes sė lumtur", pėr herė tė parė kjo hajmali pėrmendet nė njė papirus egjiptian nga koha e Ptolemeut, ku flitet pėr princin SETNAU HAEM-UASTI, magjistarit mė tė madh tė Egjiptit nga tė gjitha kohėrat e sundimit tė faraonėve. Setnau Heam-Uasti, ka qenė kėshilltar i Faraonit, mėsues dhe ruajtės i mėsimeve dhe shkrimeve tė fshehta magjike tė Egjiptit tė lashtė. Se ēfarė rėndėsie princi Setnau i kushtonte kėsaj hajmalie, nė papirus shkruan se ai kurrė nuk e ka larguar atė nga vetja dhe as qė ka hyrė nė ndonjė hapėsirė ku nuk ishte prezente pamja e saj.

Mė pas, gjatė kohėrave tė ndryshme, pėrmbajtja e kėsaj hajmalie pasurohet edhe me elemente tjera simbolike qė ia jepnin forcėn mė tė madhe magjike, pėr tė rėnė, mė vonė, nė duar tė gnostikėve dhe islamikėve tė cilėt, formės burimore tė saj, ia shtojnė edhe disa citate tė pėrzgjedhura nga Kurani.

Nuk ėshtė kurrfarė teprimi nėse pėr "Vulėn e familjes sė lumtur" themi se ajo ėshtė njėra ndėr hajmalitė mė ēudibėrėse nga visari i pasur i njohurive mistike dhe mėsimeve tjera tė fshehta tė Orientit.

Ajo, zakonisht, dedikohet pėr mbrojtjen e hapėsirave ku jetohet (shtėpisė, banesės etj.) si dhe vendeve ku mė sė shumti qėndrohet (zyra, tregtia, dyqani, zejtar, etj). Po ashtu, si tejet efektive, ėshtė treguar edhe gjatė mbrojtjes personale. Nėse pėrdorohet me rregulla, veprimet mrekulluese tė kėsaj hajmalie 100 pėr qind eliminojnė ndikimet negative nga veprimet e rrezikshme tė magjisė sė zezė, mbron poseduesin e saj nga situatat destruktive dhe nga stresi, si dhe anulon dhe eliminon rrezatimet nėntokėsore si dhe format tjera tė rrezatimeve tė dėmshme. Kur kjo hajmali mbahet nė banesė, ajo krijon harmoni dhe flakėron me energji vitale. Bazuar nė pėrvojat e lashta, ajo tė gjithė anėtarėve tė familjes ju dhron dashuri, mirėqenie, shėndet tė mirė dhe qetėsi shpirtėrore.

"Vula e shtėpisė sė lumtur" mund tė bartet edhe si hajmali personale, posaēėrisht kur niseni nė rrugė, sepse ėshtė mjet efikas kundėr aksidenteve, syrit tė keq, si dhe tė gjitha ndikimeve negative psikike nga jashtė. Ajo siguron fatin dhe sjell sukses nė tė gjitha punėt e nisura me qėllim tė mirė. Zakonisht, hajmalia "Vula e shtėpisė sė lumtur" mbahet nė vendin e dukshėm, mė sė shpeshti e varur nė mur, e vendosur mbi tavolinė, ose nė vitrinė. Do tė ishte e preferuar qė ta keni nė tė gjitha dhomat ku qėndroni, por, nėse dispononi vetėm njė ekzemplar, mjafton qė ta mbani nė dhomė tė ndejės ose atė tė fjetjes, ku ju dhe anėtarėt tjerė tė familjes, mė sė shumti qėndroni dhe e frekuentoni.

Veprimi i kėsaj hajmalie nuk ėshtė i kufizuar nė kohė.

Lutja e realizimit tė dėshirave pėrmes ndėrmjetėsimit tė hajmalisė.

Hajmalia "Vula e shtėpisė sė lumtur", mund tė pėrdoret edhe si mjet (send) ndėrmjetėsues nė realizimin e dėshirave dhe synimeve tona konkrete jetėsore. Mjafton qė poseduesi i saj, ta vėrė hajmalinė para vetes nė tavolinė, dhe nė njė distancė prej afro 50 cm, ta fiksojė atė me koncentrim tė pėrqendruar. Fiksimi duhet tė zgjasė, sė paku 10 minuta. Mė pas i mbyllim sytė dhe si figuracion psikik e parafytyrojmė dėshirėn e caktuar. Me tė hapur sytė, koncentrohemi sėrish nė hajmalinė para vetes dhe me gjysmė zėri e themi lutjen qė ka kėtė pėrmbajtje:

"UNĖ" si krijesa mė e pėrsosur e Zotit nė univers, pėrmes kėsaj hajmalie si ndėrmjetėsues, fuqimisht deklaroj besimin tim tė plotė se dėshira ime: ____ (thuhet fjalia e dėshirės dhe synimit konkret), se ajo do tė pėrcillet deri tek qendra e inteligjencės hynore. Le tė bėhet sipas vullnetit tė Zotit dhe ēfarėdo fati qė tė mė vjen nga AI, unė do ta pranoj si realitetin tim tė pashmangshėm".

Pasi tė thuhet kjo lutje, menjėherė largohet mendja nga dėshira, sikur atė nuk e kemi menduar dhe as thėnė fare.

Sipas procedurės sė pėrshkruar, pėr dėshirėn e njėjtė, lutjen duhet pėrsėritur sė paku 3 herė nė ditė.

Do tė befasoheni edhe vetė se si ajo vepron!!!
Mund tė na shkruani pėrmes adresės elektronike nė internet, tė cilėn e keni tė botuar nė home faqen e kėtij vebi.

Edhe pse disponojmė me argumente tejet bindėse mbi ndikimin e pakontestueshėm tė veprimit mbrojtės tė kėsaj hajmalie, kėshtu dėshirojmė, qė sė bashku me ju, tė vėrtetojmė, ose tė mohojmė njė mundėsi tė tillė. Faqet e shtojcės "Syri 3", do tė jenė nė dispozicionin tuaj. D.m.th. shkrimeve tuaja vlerėsuese, pa marrė parasysh se ēfarė do tė jenė ato, do t'iu kushtojmė hapėsirė tė caktuar.

Ju falėnderojmė pėr bashkėpunim!

Adnan Abrashi-NANDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.forume.biz
 
Hajmalia - vula e familjes sė lumtur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008
» Hilmi Saraēi: Masakra serbe nė Studime tė Poshtme (Martiraj) 1998-1999
» Apel pėr ndihmė familjes sė dėshmorit Shaban Zenuni - Hoxha
» Telegram ngushllimi familjes Llakaj nė Tiranė
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisė ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forume.biz :: Gjithqka-
Kėrce tek: